گذرگاه و درگاه (پورت)

به طور کلی رایانه با روش های مختلف با یکدیگر و به پردازنده مرکزی متصل می شوند. تفاوت اساسی در این روش ها سرعت و تعداد خطوط ارتباطی است.. معمولا اجزای درون محفظه رایانه از طریق گذرگاه (باس) و اجزای بیرونی از طریق درگاه ها (پورت) به سیستم متصل می شوند.

گذرگاه

گذرگاه در رایانه مانند بزرگراهی برای داده ها، آدرس ها و سیگنال های کنترلی است. گذرگاه مجموعه ای از خطوط اتصال روی برد اصلی است. دو روش برای اتصال تمام اجزای یک سیستم به هم وجود دارد، یا باید بین تمام اجزا به صورت دو به دو سیم کشید یا اینکه همه آنها به یک مجموعه مشترک از سیم ها (گذرگاه) وصل شوند. استفاده از گذرگاه باعث سادگی طراحی، کاهش مدارهای مورد نیاز و کاهش هزینه می شود. همچنین استفاده از گذرگاه، اضافه کردن اجزای جدید را ساده می نماید، زیرا کافیست که در هر نقطه از مسیر گذرگاه به آن متصل شوند.

درگاه (پورت)

درگاه ها محل هایی برای اتصال وسایل جانبی مانند صفحه کلید، ماوس، چاپگر و غیره با سیستم هستند. درگاه ها از نظر سرعت انتقال داده، دارای انواع مختلفی هستند که برخی از آنها عبارتندد از :

 

  • درگاه سریال : این درگاه اطلاعات را به صورت سریال و بیت به بیت انتقال می دهد و برای مواردی مناسب است که انتقال اطلاعات احتیاج به سرعت بالا ندارد.
  • درگاه موازی : این درگاه برای اتصال وسایلی مناسب است که نیاز به سرعت انتقال نسبتا بالا دارند. برخلاف درگاه سریال، ای نوع درگاه هشت بیت را از طریق هشت خط موازی به طور همزمان انتقال می دهد. از درگاه موازی معمولا برای اتصال وسایلی مانند چاپگر و پویش گر استفاده می کنند.
  • درگاه USB : یک نوع درگاه سریع است که برای اتصال وسایل جانبی مختلفی مانند صفحه نمایش، صفحه کلید، ماوس، چاپگر، دوربین دیجیتالی و . . .، به رایانه به کار می رود. این درگاه به گونه ای طراحی شده است که می توان وسایل جانبی مورد نظر را به آسانی بدون خاموش کردن رایانه، به آن وصل کرد.